Księgowanie faktur korygujących koszty
W poprzednim artykule przedstawiliśmy zmiany w księgowaniu faktur korygujących dotyczące przychodów podatnika. Ustawodawca wprowadził podobne zmiany w zasadach księgowania kosztowych faktur korygujących. Do roku 2016 r. obowiązek ich rozliczania występował w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej. Było to uciążliwe w momencie zmiany roku rozliczeniowego, gdyż wpływało na zmianę całego rocznego zeznania podatkowego i zmuszało przedsiębiorcę dla wnoszenia do urzędu korekty tegoż zeznania.
Księgowanie kosztowych faktur korygujących od 2016 r. uległo znacznym zmianom. W art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano ust. 7c–7g odnośnie zasad ujmowania kosztowych faktur korygujących. Korektę kosztu uzyskania przychodu, w tym odpisu amortyzacyjnego, (poprzez zmiejszenie lub zwiększenie kosztów) dokonuje się w miesiącu uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca. Rozliczana korekta nie może być wynikiem błędu rachunkowego lub też oczywistą pomyłką leżącą po stronie przedsiębiorcy. W przypadku kosztowych faktur korygujących obowiązuje także zasada określająca sytuację, w której podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodu lub jego kwota jest mniejsza niż kwota zmniejszenia. W takim wypadku przedsiębiorca zobowiązany jest zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty.
Jednocześnie zaznaczono, że jeśli kosztowa faktura korygująca została wystawiona po likwidacji działalności firmy lub zmianie formy jej opodatkowania np., na zryczałtowaną, to zmniejszeniu lub zwiększeniu podlegają przychody ostatniego okresu rozliczeniowego przed zmianą formuły działalności gospodarczej.
Podsumowując opisane zmiany, należy zaznaczyć kluczowy sposób fakturowania kosztowych dokumentów korygujących. Jeśli fakt wystawienia faktury nie jest związany z fizyczną pomyłką na papierze lub błędem rachunkowym to jej rozliczenia dokonujemy zgodnie z datą jej wystawienia.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą biura rachunkowego Rudiger Finance, które w swojej ofercie posiada zarówno prowadzenie małej księgowości, jak i pełnej księgowości.